Перші пластикові вікна з’явилися в Європі близько п’ятдесяти років тому. Підвищений попит на них був викликаний збільшенням потреби в енергозберігаючих технологіях, пов’язано це було з енергетичною кризою, яка спричинила за собою збільшення цін на енергоресурси і подорожчанням опалення. Теж саме, зараз відбувається і в нашій країні – вартість енергоресурсів і ціна за опалення збільшилися в кілька разів. Щоб заощадити на опаленні багато хто встановлює нові хороші вікна. Це не дивно – адже через старі вікна відбуваються максимальні втрати тепла. А якщо до цього додати те, що нові пластикові вікна більш функціональні, довговічні і надійні, стає ясно, чому все більше і більше людей вибирають пластикові вікна.
Якщо прийшов час, і Ви вирішили встановити нові вікна або інші світлопрозорі конструкції і стоїте перед вибором – які вікна краще. Дані рекомендації допоможуть Вам, як правильно вибрати якісні вікна.
Будь-яке пластикове вікно складається з рами, стулки, штапика, ущільнювача і склопакета. Всередину рами і стулки встановлюється армуючий підсилювач.
Вибір профілю
При виборі нових вікон перше, з чим стикаються – вибір профілю. Існує велика кількість виробників ПВХ профілів, що ускладнює вибір. Найякіснішими профілями вважаються: REHAU (Рехау), VEKA (Века), SCHUCO (Шуко), KOMMERLING (Комерлінг). Середній сегмент: ALUPLAST (Алюпласт), WINBAU (Вінбау), WDS (ВДС), KBE (КБЕ), WHS (ВХС) і ін. Профілю нижчої якості вважаються EKOPLAST (Екопласт), DECCO (Деко), VITRAL (Вітрал) та ін. У будь-якому випадку, перед тим як вибрати вікна, рекомендуємо звернути увагу на профіля, розроблені європейськими інженерами. При цьому країна – виробник не має значення, так як якість марки профілю забезпечується в усіх країнах, де цей профіль виробляється.
Найвагомішим і важливим показником будь-якого ПВХ профілю є товщина його зовнішньої стінки. Товщина зовнішньої стінки профілю класу «А» повинна складати 3 мм +/- 0,2 мм, що відповідає ДСТУ Б.В.2.7-130-2007. Товщину зовнішньої стінки профілю видно «на око», досить візуально порівняти зразки профілів.
Використання більш «тонкостінних профілів» трохи дешевше, але при цьому зменшується:
- міцність зварювальних швів
- ударостійкість, протизламність і стабільність конструкції
- стійкість до атмосферних впливів
- термін експлуатації нових вікон

Існують 3-х і 5-и камерні профіля. Вони відрізняються не тільки кількістю повітряних камер, але і монтажною шириною. У 5-ти камерний профіль встановлюється більш широкий, відповідно тепліший склопакет. 5-ти камерний профіль – міцнше, він дозволяє виготовити більш габаритні конструкції. Так все ж, які вікна вибрати, з 3-х або 5-и камерного профілю? Якщо у Вас приватний будинок або необхідно замінити кухонне вікно в квартирі – однозначно придивіться до 5-и камерних профілей. Якщо необхідно засклити балкон, лоджію, замінити балконний блок або вікна на виробництві, школі, дитячому садку – частіше застосовуються 3-х камерні профіля. Хоча в будь-якому випадку, якщо Ви не визначилися, які вікна вибрати, краще використовувати більш широкі профілю, це стосується і склопакетів.
Вибір склопакета

Склопакет – це основна частина вікна, яка визначає теплоізоляційні властивості. Склопакет складається з двох або трьох герметично склеєних між собою стекол, розділених повітряної камерою, іноді цю камеру наповнюють інертним газом. Для виготовлення склопакета використовують високополіроване скло класу м-1 товщиною 4 мм або 6 мм. Для збільшення енергозберігаючих властивостей скла, на нього наносять спеціальне покриття іонами срібла (i-скло). За своїм призначенням склопакети можуть бути енергозберігаючими, ударопрочними та шумопоглинаючими.
Широке поширення отримав стандартний однокамерний склопакет з двома стеклами 4мм (4/16/4), але як показує практика, такий склопакет можна застосовувати для скління холодних балконів і лоджій, балконних блоків і неопалюваних приміщень. Такий склопакет утримує тепло в 2 рази гірше, ніж це вимагають будівельні норми (коефіцієнт опору теплопередачі 0,35 м2 0С / Вт, від необхідних 0,75 м2 0С / Вт, для Харківської області). Для поліпшення енергозберігаючих характеристик використовують двокамерний склопакет, i-скло, інертний газ, а в ідеалі – їх комбінацію. Чим ширше склопакет – тим він тепліше.
Стандартний склопакет досить добре перешкоджає поширенню вуличного шуму в приміщення. Але якщо є потреба збільшити звукоізоляцію вікна, для цього застосовують двокамерні склопакети (3 стекла), одне з яких – 6мм, дистанція між склопакетами повинна бути зміщена і одна з них газо наповнена.
Для збільшення зломостійкості й удароміцності вікна, вибирають склопакети зі склом 6-10мм, розпеченим склом, триплекс (аналог автомобільного) або броненепробиваючі склопакети.
Залежно від вимог до вікна роблять вибір необхідного склопакета. На даний момент найоптимальнішим є двокамерний склопакет з i – склом та наповнений аргоном або криптоном.
Вибір арміра
Армір (підсилювач) – це металевий профіль, завдяки якому вікно тримає свою форму, не прогинається і працює протягом багатьох років. Товщина армуючого профілю повинна бути не менше 1,5 мм. Чим товщий підсилювач – тим надійніша конструкція, тонке армування може привести до провисання або деформації конструкції. Армір повинен бути з оцинкованої сталі, для запобігання корозії. Підсилювач може бути п-образним або замкнутим (квадратним), краще – останній. Є сенс звернути на підсилювач не тільки в рамі, а й у стулці вікна. У стулці застосовується г – подібний підсилювач, деякі виробники використовують армір тільки з одним згином – 900, а деякі роблять у цьому армірі до 4-х згинів, такий підсилювач – на порядок міцніше. Ні в якому разі не допускається армування зі звичайної сталі або дерева.
Вибір фурнітури
Фурнітура – це механізми і деталі, які забезпечують відкриття і закриття віконних стулок. Найпоширенішими є: WINKHAUS, ROTO, AUBI, SIEGENIA, MACO, і ін. В Харкові протягом багатьох років дуже добре себе зарекомендувала фурнітура ROTO або WINKHAUS (Німеччина). Вони надійні і дозволяють додавати додаткові функції на вже встановлені вікна, такі як:
- мікропровітрювання
- багатоступінчате відкривання або відкидання стулки
- блокувальник повороту ручки (мікроліфт)
- дитячий замок
- протизламні елементи
Одним незаперечним плюсом для вибору даної фурнітури – є постійна наявність запасних частин і додаткових елементів.
Вибір ущільнювача
Ущільнювач розташований по краях елементів вікна і захищає стики між ними і склопакетом. Якість ущільнювача дуже сильно впливає на енергозберігаючі властивості вікна. Ущільнювач може бути чорним, сірим або коричневим, як показує практика. Колір на характеристики ніяк не впливає. Ущільнювач може бути вкатанним і впаяним. Перший – краще, так як із впаяним ущільнювачем можуть виникнути проблеми з його заміною. Якісний ущільнювач повинен бути м’яким, еластичним, жирним на дотик. Такий ущільнювач при належному догляді може експлуатуватися близько 15 років.
Вибір форми вікна

При виборі форми вікна необхідно знати основні критерії, чим більше скла у вікні (менше розподіл вікна):
- більше сонячного світла потрапляє в приміщення
- тим тепліше вікно
- воно дешевше
Однак цим не можна зловживати, особливо з вікнами, які відкриваються: чим ширше стулка, тим вона менш надійна. Рекомендована ширина стулки – 500-900мм.
Монтаж
Від якісного і грамотного монтажу залежить подальша працездатність вікна. Обов’язково замовляйте нові вікна з монтажем, не пробуйте встановити вікна самостійно. Цим Ви знімете з себе відповідальність за неточні виміри і неправильну установку вікна. Багато фірм дають гарантію на свої вироби – 5 років, і в перебігу цього часу роблять безкоштовний ремонт і регулювання. Монтаж вікна повинен відповідати ДСТУ Б.В.2.6-79: 2009.
У будь-якому випадку після установки вікна необхідно закрити монтажну піну від сонячних променів (під дією сонячного світла вона руйнується) і зняти захисну плівку з профілю.
В даній статті було коротко описано, як вибрати вікна, якщо Ви вважаєте, що цієї інформації недостатньо – почитайте докладніше про склопакети, профілях і фурнітурі …